tel.: 775 912 935 | e-mail: cleanpower@seznam.cz
CZ | EN

ÚKLIDOVÉ SLUŽBY

Když kvalita znamená víc než cena...

ZDARMA

Na základě četných dotazů našich klientů jsme se rozhodli zde uvést několik tipů jak si poradit se skvrnami na oblečení a tkaninách. Vycházíme z osvědčených a možná dnes už trochu pozapomenutých a přece tak  účinných, receptů, díky kterým uvedeme oblečení do původního stavu. Věříme, že uvedené rady, návody a postupy Vám mohou být užitečné… 

Obecné rady při čištění skvrn:
Skvrny čistíme ihned jakmile se skvrna utvoří. Starou skvrnu lze totiž vyčistit zpravidla obtížněji. Na úvod se okamžitě několikrát vymyje čistou teplou vodou.
Než použijeme čistícího přípravku, musíme jej předem vyzkoušet tak, že se pokusíme vyčistit skvrnu stejného původu na nepotřebném kousku z podobného materiálu a nebo na nepohledové části, abychom se vyhnuli poškození čištěného předmětu. Teprve pak přistoupíme k vlastnímu čištění.

Žvýkačka: oděv vložíme na hodinu do mrazáku a žvýkačku potom mechanicky odstraníme, na úplné odstranění použijeme benzin, případně rozpouštědlo. Pokud je žvýkačka na koberci, dáme na ní led nebo pytlík mražené zeleniny.

Čokoláda: zbytky čokolády necháme ztvrdnout, můžeme vložit oděv i do mrazáku, ztuhlou vrstvu opatrně seškrábeme a dočistíme vlažnou vodou se solí a necháme uschnout.

Čaj, kakao a káva: vysušíme je a lehce je vytíráme teplou vodou. Můžeme použít  i jemný kartáček. Jestliže skvrny nezmizí, je možné použít enzymatický prášek nebo čpavkovou vodu. Zhnědlé stopy vyčistíme peroxidem vodíku.

Vosk: přebytek vosku opatrně odstraníme tupým předmětem, např. kuchyňským nožem. Jedná-li se o barevný vosk, vzniká nebezpečí odbarvení tkaniny. Nejlépe je skvrnu potřít saponátovým prostředkem, nechat působit, poklepat, a po určitém čase vyprat ve vlažné vodě – může být 40-50 °C .
Nebo položte na skvrnu savý papír a přežehlete ho žehličkou nastavenou na nejnižší teplotu, vosk se vpije do papíru.

Víno: skvrnu od vína ihned posypte solí, po chvíli jejího působení čistěte teplou vodou s trochou pracího prášku.

Ovoce: skvrny od ovoce potřete čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, nechte působit a pak vyperte v teplé vodě, případně s přídavkem pracího prášku.

Stolní olej: skvrny po pokrmovém oleji jsou těžko odstranitelné, pokusíme se je vyčistit benzinem nebo čpavkovou vodou.

Krev: čerstvé skvrny co nejdříve pereme ve studené vodě mýdlem nebo pracím práškem. Voda nesmí překročit teplotu 35 °C, při vyšší teplotě se bílkovina srazí a skvrna se stane neodstranitelnou.

Pot: propocená a často zažloutlá místa namočíme ve vlažné vodě, posypeme je solí, případně hrstkou jedlé sody nebo polijeme bílým octem a necháme několik hodin působit (pozor na klasický obchodní ocet v případě bílého prádla, do octa může být přidáno barvivo, kvůli kterému by mohl textil zažloutnout, proto raději používáme čistě bílý ocet). Poté vypereme.

Tráva: skvrny od trávy vyčistíme čistým alkoholem nebo lihem a vypereme v roztoku čistícího prostředku.

Rez:  skvrny od rzi namočte na půl hodiny do šťávy z jednoho citronu smíchané s lžící soli, promněte a vyperte. Opakujte, dokud skvrny nezmizí.

Skvrny neznámého původu: pokud nevíme od čeho skvrna vznikla, tak ji nejprve čistíme vlažnou vodou. Jestliže zpočátku mizí, ale po chvíli se už nemění, tak pokračujeme s teplejší vodou s trochou mýdla nebo pracího prostředku. Zaschlé skvrny nejdřív uvolníme glycerinem a pak postupujeme stejně nebo použijeme čpavkovou vodu se špetkou soli. Vyzkoušet můžeme i líh.
Poznámka: Glycerin (glycerol) je bezbarvá hustá tekutina používaná při výrobě kosmetiky, parfémů a léků. Čpavek je běžně užívaný název pro nejjednodušší sloučeninu dusíku s vodíkem, amoniak. Zředěný roztok amoniaku ve vodě se prodává pod názvem čpavková voda.

CLEAN - dodáváme lesk, čistotu a svěžest vašemu bytu či kanceláři...